Historie polskich cyrków

 

Cyrk Korona-Powstał w 1993 roku. Założycielką "Korony" jest pani mgr. Lidia Król-Pinder. Od samego początku cyrk cieszył się ogromnym powodzeniem ze strony widzów. W latach dziewiędziesiątych Cyrk Korona wraz z telewizją TVP zorganizował program "Artyści Dzieciom". Był to program charytatywny, w którym gwiazdy polskiego show-biznesu wcieliły się w artystów cyrkowych. Od roku 2000 współwłaścicielem "Korony" został słynny treser koni oraz zwierząt egzotycznych-Thomas Pinder.

Obecnie jest to jeden z największych polskich cyrków.

W 2008 roku dyrekcja postanowiła zakupić nowy namiot biało-czerwony o średnicy 38m. Cały tabor to nowoczesne ciągniki siodłowe wraz z naczepami. W Cyrku Korona na stałe zamieszkuje ponad 60 zwierząt są wsród nich: konie Welskh Cob, araby oraz Fryzyjskie, kucyki szetlandzkie, zebry, wielbłądy, dromadery, lamy, kozy, małpy, psy, gęsi, kogut oraz ulubieniec wszystkich dzieci-Byk Fernando.

W roku 2010 Cyrk Korona w Warszawie na Bemowie, zorganizował I Międzynarodowy Festiwal Talentów. Festiwal cieszył się ogromnym powodzeniem, dlatego też w 2011 został zorganizowany II Międzynarodowy Festiwal Talentów.

Cyrk Korona co roku zaskakuje nas swoim programem. Co sezon program ulega zmianom w 100%. Do każdego numeru dobierana jest dobrze muzyka, choreografia czy też piękne stroje. Całą arenę podczas spektaklu oświetlają nowoczesne reflektory.

Cyrk Korona jest w ECA (European Circus Association). Od 2008 roku Cyrk Korona obchodzi hucznie "Światowy Dzien Cyrku", który został zapoczątkowany, własnie przez stowarzyszenie ECA.


 

Cyrk Zalewski-W pierwsze turne po Polsce wyjechał w 1993 roku. Właścicielami cyrku są Ewa i Stanisław Zalewscy. Początkowo jeździł pod nazwą "Zalewski&Król" lecz w już drugi sezon-1994 r. wyjechał z nazwą, która jest do tej pory-Zalewski. Od samego początku istnienia na arenie Zalewskiego występowali najlepsi artyści cyrkowi. W 1994 dyrektorzy Cyrku Zalewski zorganizowali I Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej w Warszawie. Teraz co roku tradycyjnie w Warszawie Cyrk Zalewski organizuje cyrkowe festiwale. 

W pierwszych swoich latach Zalewski jeździł z niebiesko-żółtym namiotem. Potem ten namiot posłużył nieistniejącemu już Cyrku Milano/Bajka. Kolejny namiot był, również w tych samych kolorach tylko trochę większy.

W 2008 roku Cyrk Zalewski razem z telewizją Polsat zorganizowali program "Gwiezdny Cyrk", w którym gwiazdy polskiego showbiznesu wcielili się w akrobatów, treserów, kuglarzy, iluzjonistów czy tez komików. W sezon 2010 Cyrk Zalewski wyjechał z nowym namiotem kremowo-czerwonym. Na stałe w tym cyrku zamieszkuje wiele zwierząt: konie Palomino, kucyki, wielbłądy, alpaki, kozy czy też jeżozwierz. W sezonie mieszkają one w polowej stajni, która jest wyposazona w odpowiednie boksy. Natomiast w zimie mieszkają w murowanej, cieplutkiej stajni. Ta przytulna stajnia znajduje się na bazie w Pruszkowie.


 

Cyrk Arena powstał w 2008 roku. Założyli go Agnieszka i Mirosław Złotorowicz-małżeństwo z dużym doświadczeniem na arenach całego świata. Od samego początku o Cyrku Arena było głośno za sprawą, dobrego programu i szybkiego rozwoju. W pierwszy sezon Arena wyjechała z namiotem czerwono-żółtym . Od sezonu 2010-2013 Cyrk Arena jeździł z namiotem biało-niebieskim. Cały transport wygląda bajecznie. Dyrekcja cały czas inwestuje w swój cyrk. Pod namiotem pojawiają się bardzo często nowe dodatki świetlne. Na stałe w zwierzęcej rodzinie Areny mieszkają takie zwierzęta jak: wielbłądy, alpaki, kucyki, koń oraz osiołek. Co roku część zwierząt uczestniczy w żywej Szopce Bożonarodzeniowej.

W sezon 2014 Cyrk Arena wyjechał z nowym, większym namiotem. Namiot prezentuje się bardzo ładnie. W Polsce jest to jedyne szapito w tak nowoczesnym stylu. W "Arenie" na bieżąco pojawiają się nowości.


 

Cyrk Europa powstał w 2006 roku . Jest spełnionym marzeniem pana Daniela Woźniaka-dyrektora cyrku. Na początku Cyrk Europa jeździł z używanym namiotem i wysłużonymi wozami cyrkowymi. Dyrekcja cyrku najpierw postawiła na dobry program, dopiero później na logistykę cyrku. W sezon 2008 Europa wyjechała z nowym namiotem-żółto czerwonym, z którym jeździ do dziś. Stare wozy cyrkowe powoli zaczęły zamieniać się w nowoczesne naczepy siodłowe oraz ciągniki. Wizytówką są trzy tygrysy Bengalskie, które są własnością Europy. Na stałe w stajni Cyrku Europa zamieszkują jeszcze białe koniki Welskie, które do cyrku dołączyły w 2011 roku. 

W 2009 program Cyrku Europa okazał się hitem. Cyrk ten stał się od tego czasu bardziej rozpoznawalny. Niestety sezon 2009 był ostatnim, tak dobrym sezonem dla "Europy" do tej pory. Zbyt szybkie inwestycje i drogi program spowodowały, że z roku na rok program był co raz gorszy. W sezonie 2013, Cyrk Europa zakończył sezon jako pierwszy. Powodem było brak środków na dalszą trasę. Czy cyrk wyjedzie w nowy sezon ? Tego nie wiemy, okaże się to początkiem nowego sezonu. 


 

W 1998 roku w turnee po Polsce wyjechał nowy cyrk-Cyrk Arlekin. Jego właścicielami są: Krzysztof Mazur i Julian Madej. Obydwaj są absolwentami szkoły cyrkowej w Julinku. Cyrk Arlekin początkowo jeździł z namiotem czerwono-niebieskim. Później dyrektorzy zainwestowali w namiot, tym razem w kolorach niebiesko-żółtych. W sezon 2008 Arlekin wyjechał z nowym namiotem żółto-czerwonym, który służy do dziś.

W połowie 2010 roku dyrekcja stare wozy wymieniła na nowoczesne naczepy siodłowe. Co roku dyrekcja stara się wprowadzać drobne zmiany w programie, czy też logistyce. Cyrk Arlekin trzeba pochwalić za bardzo dobrą reklamę. 


 

Jedyny w swoim rodzaju Panoramiczny Cyrk Juremix powstał w 2005 roku. Właścicielami cyrku są Renata Turek-Dmitriev i Jurij Dmitriev-laureaci Festiwalu Sztuki Cyrkowej w Paryżu. Dlaczego jedyny w sowim rodzaju?

Spektakle Cyrku Juremix odbywają się na scenie. Program Cyrku Juremix to prawdziwe cyrkowe show. Całą scenę oświetlają nowoczesne reflektory LED, ruchome głowy, a także lasery. W programie występuje dyrekcja cyrku oraz córki dyrekcji-Sonia i Dominika. Obie były uczestniczkami programu "Mam Talent" . Dominice udało się dojść do finału, prezentowała piękny pokaz hula hoop, który na co dzień można zobaczyć pod namiotem Juremixa. Tradycją w programie jest pokaz gołębi połączony z transformacjami-"Bajka o Kopciuszku", numer prezentowany przez dyrekcję cyrku. Cyrk Juremix to po porostu bajka, show pozostaje na długo w pamięci. Wszystko to odbywa się pod namiotem czerwono-białym. Co roku pojawiają się także zmiany w transporcie. Cyrk Juremix ma bardzo dobrą reklamę.

Warto dodać, że cyrk cieszy się ogromnym zainteresowaniem prawie w każdym mieście, w którym się pojawi. Bardzo często zdarza się, że prawie wszystkie bilety w loży zostają wykupione kilka godzin przed spektaklem. Często pod namiotem brakuje miejsc,  a widzowie, którzy nie dostali się spektakl kupują bilet na cyrkowe show do następnego miasta. 


 

Cyrk Safari w pierwszy sezon wyruszył w 1993 roku. Założył go Andrzej Słowik. Cyrk Safari przez pierwsze 12 lat jeździł z nazwą Cyrk Pieniny dopiero, później nadano mu nazwę Cyrk Safari. W 2007 roku dyrektorzy Safari ponieśli dużą stratę, w skutek silnego i niespodziewanego wiatru namiot Safari runął. Dyrekcja po tym zdarzeniu jeździła z żółto niebieskim namiotem. W sezon 2010 cyrk wyruszył z nowym namiotem czerwono białym. Transport również zyskał nowego blasku. Wszystko teraz prezentuje się bardzo ładnie. W sezonie 2011 dyrekcja zakupiła nową polową stajnie, w której mieszka pond 30, m.in: konie, kucyki Szetlandzkie i Fanabella, kozy, lamy, wielbłądy oraz osiołki. Namiot dla zwierząt jest w kolorach namiotu. W sezonie 2013 Cyrk Safari obchodził 20-lecie istnienia. Z tej okazji dyrekcja zainwestowała w nowe transporty, stare barakowozy powoli zaczęły zamieniać się w nowe przyczepy. "Safari" jest jedynym polskim cyrkiem, w którym gra czteroosobowa orekiestra.

W połowie sezonu 2014 dyrekcja zakupiła nowy, większy namiot. Cyrk Safari na bark widzów nie narzeka, bardzo często na sektorach zasiada komplet publiczności.


 

 Cyrk Metropol jest młodym cyrkiem. Został założony w 2010 roku przez Ryszarda Wójcika-artystę cyrkowego. Dyrekcja "Metropola" od samego początku stawiała na rozwój cyrku. Dyrektor zadbał o dobry program jak i o dobrą reklamę. Cyrk Metropol cały czas się rozwija i staje się coraz lepszym cyrkiem. Przez dwa sezony jeździł z namiotem dwumasztowym, niebiesko białym. Od czerwca 2012 rok do cyrku przyjechał nowy namiot. Nowy namiot, jest również dwumasztowy w kolorach czerwono-pomarańczowych. W sezon 2013 dyrekcja wyjechała z kolejnymi nowościami, które pojawiły się pod namiotem jak i w logistyce cyrku.


 

Najmłodszym polskim cyrkiem jest Cyrk Vegas, który powstał w 2012 roku. Jego właścicielami są Katarzyna i Sebastian Sieradzcy. Pani Kasia to córka właścicielki Cyrku Katarzyna. Spektakle odbywają się pod dwumasztowym, czerwono-zółtym namiotem, z którym jeździł dawniej Cyrk De La Luana. Do pewnego czasu tabor cyrku był bardzo skromny, lecz w drugi sezon Cyrk Vegas wyjechał z wieloma inwestycjami. Zostały zakupione dwie ciężarówki, fasada, która obecnie jest największą fasadą cyrkową w Polsce oraz do zwierzęcej rodziny dołączyły nowe pupile. Dyrekcja postanowiła, również postawić na reklamę. "Vegas" od początku sezonu 2013 reklamuje się planszami PCV, nowymi plakatami oraz ulotkami. Cyrk Vegas cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród widzów. Bardzo często pod namiotem zasiada komplet publiczności. 

W sezon 2015 Cyrk Vegas wyjechał z nowym, większym namiotem oraz całym wewnętrznym wyposażeniem. Teraz na trasie "Vegasa" pojawiają się także większe miejscowości. Namiot od środka prezentuje się bardzo ładnie. Państwo Sieradzcy dbają o estetykę swojego cyrku. "Vegas" jako jedyny polski cyrk posiada w swojej stajni dwa niedźwiedzie, które stały się wizytówką tego cyrku.